Blue Flower

Różne sytuacje życiowe sprawiają, że czasami potrzebujemy pomocy kancelarii prawnej. Z reguły tego rodzaju działalności świadczą pomoc związaną z doradztwem, negocjacjami czy reprezentowaniem klientów przed sądami i organami administracji. Pomoc prawna jest ogromnie szerokim pojęciem, pod którym znajdziemy szereg obowiązków radców prawnych czy adwokatów. Mimo iż na rynku znajdziemy wiele kancelarii prawniczych (radcowskich oraz adwokackich), tak naprawdę wybór zaufanej, profesjonalnej i doświadczonej działalności wcale nie jest prosty. Szczególnie wtedy, gdy musimy szukać pomocy na własną rękę i nikt nie jest w stanie polecić nam dobrego specjalisty z danej dziedziny prawa. Jak znaleźć zatem idealną kancelarię prawniczą? Gdzie szukać profesjonalnego doradcy? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ prędzej czy później mogą się nam przydać.

Wyznaczniki dobrej kancelarii

Poszukując kancelarii powinniśmy kierować się kilkoma wyznacznikami. Dobry prawnik posiada przede wszystkim doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie. Warto sprawdzić również listę klientów wybranej kancelarii. Najogólniej rzecz ujmując warta uwagi kancelaria może pochwalić się między innymi:

 • dużym doświadczeniem,
 • dobrym wykształceniem swoich pracowników,
 • znajomością języków obcych,
 • współpracą z renomowanymi firmami i przedsiębiorstwami,
 • współpracą zagraniczną,
 • rzetelnością,
 • dużą liczbą wygranych spraw,
 • indywidualnym podejściem do klientów,
 • zaangażowaniem w każdą sprawę,
 • zaufaniem do klienta.

Jeśli kancelaria posiada wymienione wyżej wytyczne, z pewnością warto poświęcić jej chwilę uwagi. Warto również zaznaczyć, że większość podanych cech może być spełniona nie tylko w dużych korporacjach, ale również w małych, kilkuosobowych (a często nawet jednoosobowych) kancelariach.

Poszukiwania internetowe

Podstawowym źródłem informacji jest dzisiaj przede wszystkim sieć internetowa. Jeśli poszukujemy usługi, jesteśmy czegoś ciekawi czy chcemy kupić wybrany produkt, najczęściej rozwiązując problem kilkoma kliknięciami otwieramy komputer i wyszukiwarkę internetową. Jeśli chodzi o znalezienie dobrej kancelarii, możemy skorzystać z trzech następujących możliwości:

 1. Opinie na forach internetowych

Fora internetowe to obecnie bardzo potężne źródło wiedzy. Za pośrednictwem różnych wątków i tematów możemy w zaledwie kilka minut wysłać zapytanie dotyczące naszych pytań bądź wątpliwości. Jeśli szukamy dobrej kancelarii w okolicy naszego miejsca zamieszkania, najlepiej podczas poszukiwań zajrzeć na fora regionalne.

 1. Opinie na stronach internetowych

Z uwagi na to, że dziś bardzo często zaglądamy do sieci w poszukiwaniu informacji, zaczęto zakładać specjalne strony internetowe, na których internauci mogą pozostawiać opinie i oceny związane z różnymi usługami, firmami czy osobami. Istnieją na przykład witryny, gdzie ocenia się i komentuje usługi konkretnych lekarzy specjalistów. Na przykład kardiologów, ginekologów, dermatologów, urologów czy endokrynologów. Oceniać można również kancelarie prawne.

 1. Strony internetowe kancelarii

Swoje witryny www posiadają z reguły same kancelarie prawne. Na specjalnie utworzonych stronach możemy znaleźć rożne informacje związane z działalnością danej kancelarii. Ważną zakładką każdej firmy jest oczywiście „Oferta”, dzięki której internauta może poznać pełen zakres usług interesującej go kancelarii. Przykładem profesjonalnie przygotowanej strony kancelarii prawniczej jest na przykład witryna należąca do jednej z poznańskich kancelarii radcowskich.

 1. Rankingi kancelarii

Wybierając kancelarię możemy opierać się również na różnego rodzaju rankingach publikowanych między innymi przez Gazetę Prawną czy Rzeczpospolitą. Prezentowane zestawienia biorą pod uwagę bardzo różnorodne wytyczne, dlatego listy z pewnością przedstawiają obiektywne wyniki.

Informacje z pierwszej ręki

Jeśli mamy taką możliwość, możemy podpytać o dobrą kancelarię znajomych. Informacje z tak zwanej pierwszej ręki z pewnością sprawdzają się bardziej niż większość informacji znalezionych w sieci. Niemniej jednak z tych ostatnich również warto korzystać.