Blue Flower

Zakup własnej nieruchomości mieszkalnej to poważna decyzja, z którą często zwlekamy wiele lat. Szczególnie wtedy, gdy wygodnie mieszkamy z rodzicami lub wynajmujemy mieszkanie od sympatycznego właściciela. Wbrew pozorom nie są to sytuacje pożądane. W pierwszym przypadku jesteśmy zależni od osób, spod opieki których już dawno wyrośliśmy. Cały czas mamy również poczucie, że mieszkamy na przysłowiowym garnuszku u rodziców. Jeśli dom jest wystarczająco duży dla dwóch rodzin, w zasadzie taki układ może się opłacać. Często bywa jednak tak, że wspólne pomieszkiwanie wcale nie jest wygodne, a co więcej po dłuższym czasie staje się także uciążliwe. Podobnie jest zresztą w sytuacji, gdy mieszkanie wynajmujemy od prywatnego właściciela. Co miesiąc płacimy mu czynsz, jednak tak naprawdę nie inwestujemy we własną przyszłość. Zakup pierwszego mieszkania jest decyzją trudną, jednak im wcześniej zainwestujemy we własną nieruchomość, tym szybciej będziemy w stanie się usamodzielnić. Poczucie niezależności i świadomość posiadania własnego domu z pewnością wynagrodzi nam wszystkie trudy związane z poszukiwaniami i załatwianiem – często bardzo męczących – formalności.

Gdzie kupić pierwsze mieszkanie

Jeśli chodzi o takie miasta jak Wrocław, Kraków czy Poznań mieszkania dla młodych oferowane są tam przede wszystkim na rynku pierwotnym. W mniejszych miastach dominują z kolei mieszkania na rynku wtórnym. Która opcja będzie dla nas bardziej korzystna? Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim od ceny, ponieważ wartość nieruchomości mieszkalnych położonych w wymienionych miastach znacznie się od siebie różni. Co ciekawe nie jest wcale tak, że im większe miasto, tym większa cena mieszkania (choć jest to w dużej części zależność prawdziwa). Czasami bywa bowiem tak, że miejscowości atrakcyjne pod względem lokalizacji (np. blisko można lub w sąsiedztwie znanych uzdrowisk) posiadają nieruchomości o wyższej wartości niż mieszkania oferowane w Warszawie czy Poznaniu.

Lokalizacja pierwszego mieszkania

To, gdzie położone będzie mieszkanie, staje się kluczowym elementem dla osób poszukujących nieruchomości na sprzedaż. Lokalizacja okazuje się istotnym wyznacznikiem z wielu względów. Warto wspomnieć o kilku najważniejszych. Okolica kupowanego mieszkania powinna być bezpieczna. W cenie są dla przykładu osiedla zamknięte wybudowane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dodatkowym atutem jest również obecność placów zabaw czy terenów zielonych. To właśnie tam rodziny z małymi dziećmi chętnie spędzają czas wolny. Z lokalizacją wiąże się również położenie przystanków komunikacji miejskiej. Szczególnie w kontekście dużych miast, w których mieszkańcy bardzo często rezygnują na co dzień z przejazdów własnym autem (np. z powodów ekonomicznych bądź czasowych – czyt. korki) na rzecz komunikacji tramwajowej czy autobusowej. Warto pamiętać także o planach, które wiążą się z bardziej odległą przyszłością.

Plany na przyszłość

Im lepsza jest lokalizacja kupowanego mieszkania, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedyś łatwo sprzedamy lub wynajmiemy naszą nieruchomość. Na przykład wtedy, gdy postanowimy kupić większy lokal mieszkalny bądź zdecydujemy się na budowę domu. O losach kupowanego mieszkania warto pomyśleć zawczasu. Kupowana nieruchomość powinna znajdować się w dobrym położeniu. Warto decydować się na nieruchomości z dość dużym metrażem i funkcjonalnym układem pomieszczeń. W cenie są dodatkowe elementy, takie jak przestronny balkon, estetyczny ogródek przydomowy czy chociażby garaż (lub miejsce postojowe).