Blue Flower

wizualizacja architekturyDzisiejsza technologia komputerowa pozwala naprawdę na wiele. Jest ona bardzo pomocna w licznych kwestiach projektowych. Potwierdzi to każdy, kto choć raz w życiu się nimi zajmował. W takich sytuacjach niezwykle pomocne stają się realistyczne wizualizacje, które są w stanie oddać najbardziej abstrakcyjne pomysły projektantów. Dlatego też, współcześnie powszechne stało się projektowanie terenów zielonych, obiektów budowlanych, mebli oraz całych wnętrz. Takie wizualizacje architektoniczne to niekwestionowana pomoc na wielu etapach prac związanych z realizowaniem inwestycji.

Korzyści płynąc ze stworzenia wizualizacji jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, można zwizualizować za ich pomocą każdą, nawet najbardziej abstrakcyjną myśl. To znacznie ułatwia dyskusje prowadzone nad projektami architektonicznymi. Dosłownie palcem można pokazać każdą część obiektu, którą chcemy zmienić, nanieść poprawki oraz wytłumaczyć, na czym maja polegać. Po wszystkim, zmieniony projekt po raz kolejny oddaje stan rzeczywisty, który zaistnieje po skończeniu budowy. Decydując się na wizualizacje architektoniczne trzeba pamiętać, by zatrudnić do tego profesjonalistów znających się na rzeczy i posiadających nie tylko doświadczenie, ale także pewną widzę, umiejętności twórczego myślenia. Dlaczego? Otóż tego rodzaju projekty tworzone są za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, które są niezwykle kosztowne, a więc nie każdy może sobie na nie pozwolić, jak również bardzo skomplikowane i dla osoby, która nie posiada odpowiedniego przygotowania są zupełnie niezrozumiałe. Warto przed rozpoczęciem współpracy zapoznać się szczegółowo z portfolio osoby wykonującej wizualizacje i sprawdzić, czy odpowiadać nam będzie jego stylistyka oraz jakość projektów.

Zaawansowane programy komputerowe służące do wykonywania projektów, takich jak wizualizacje architektoniczne pozwalają na stworzenie prac charakteryzujących się najwyższą jakością. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku zgodność ze stanem rzeczywistym. I bardziej realistyczna wizualizacja, tym lepiej. Widać to podczas każdego etapu tworzenia projektu. Na pierwszym tworzone są poszczególne obiekty wchodzące w skład całej wizualizacji. Są to obiekty typu: budynki, ludzie, zwierzęta, rośliny. Wszystkie projektowane są z wykorzystaniem techniki trójwymiarowej na podstawie fotografii 2D, które pobiera się z obszernych baz istniejących w specjalistycznych programach komputerowych. Ich w tej fazie projektowania bardzo istotna jest zgodność z realiami – aby każdy obiekt wydawał się jak najbardziej rzeczywistym. Następnie tworzy się powierzchnie, ich struktury. I w tym momencie po raz kolejny do głosu dochodzi zgodność z rzeczywistością. Na szczęście programy oraz umiejętności grafików pozwalają na wykonanie imitacji skóry ludzkiej, marmuru, kamienia, drewna, piasku i niemal wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy, a co faktycznie istnieje. Kolejną rzeczą i etapem, które składają się na fotorealistyczny projekt jest światło. Odgrywa ono bardzo dużą rolę, Tworzy się więc światłocienie, promienie słoneczne rozświetlające poszczególne elementy wizualizacji i tym podobne rzeczy. Profesjonalne programy komputerowe obliczają nawet rzeczywiste kąty odbicia światła. Wszystko to składa się na jedną całość – fotorealistyczną wizualizację architektoniczną. Oczywiście jej jakość jest w dużej mierze uzależniona od umiejętności i doświadczenia osoby, którą ją wykonuje.grafika 3D

A komu przydają się wizualizacje architektoniczne? Odpowiedź jest bardzo prosta – każdemu, kto ich potrzebuje! A więc firmom deweloperskim, inwestorom, osobom prywatnym, które chcą wybudować sobie dom. Jest to bardzo ważne, by móc, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, móc zwizualizować sobie projekt. Ludzka wyobraźnia miewa bowiem granice, których nie jest w stanie przekroczyć. Właśnie w takich sytuacjach pomocne stają się wizualizacje architektoniczne. Konkretnym przykładem jest firma deweloperska, która posiada w swojej ofercie nowe osiedle mieszkaniowe. Prezentuje ją jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z jego budową. W jaki sposób osoby zainteresowane kupnem poszczególnych lokali mają się dowiedzieć o ich wyglądzie. Wyłącznie z wizualizacji komputerowych, które dokładnie pokazują jak będzie wyglądało całe osiedle, poszczególne budynki oraz mieszkania już po zakończeniu wszelkich prac związanych z inwestycją. To właśnie dzięki temu nieruchomości rozchodzą się niemal jak świeże bułeczki zanim zostanie położona pierwsza cegła pod ich fundamenty. Na podstawie wizualizacji architektonicznej można wykonać makietę. Jest to również dobry pomysł na dokładne przyjrzenie się inwestycji. Wówczas żaden projekt architektoniczny nie będzie miał przed nami niemal żadnych tajemnic. Makiety są trochę jak domki dla lalek. Wszystkiego można dotknąć, spojrzeć własnymi oczami, przesunąć pewne elementy. W połączeniu z profesjonalnie wykonanymi wizualizacjami, tworzą całość, która w nieocenionym stopniu pomaga na dokładne wyobrażenie sobie projektu.